بر خلاف آن چیزی که ما در مورد کره زمین تصور می کنیم و گمان می کنیم همه قسمت های آن شناخته شده است و دیگر همه چیز از معنا اشباع شده، شگفتی هایی همچنان در این کره خاکی وجود دارد که برای ما ناشناخته مانده است. بماند که هنوز از آن چه که می شناسیم هم بیگانه هستیم و کشفیات مان هنوز در پله اول قرار دارد. گذشته از این ها، شگفتی هایی هستند که ما شاید تا کنون نام آن ها را هم نشنیده باشیم. سواحل شب تاب جهان یکی از همین شاخصه های ناشناخته هستند؛ خلیج تویوما در ژاپن، خلیج موسکیتو در پورتوریکو، جزایر ماتسو در تایوان تالاب درخشان جامائیکا تا همین ساحل شب تاب چابهار از دسته این سواحل و اماکنی است که این شگفتی را از آن خود کرده اند.

سواحل شب تاب جهان

ساحل شب تاب چابهار

بی شک یکی از فعالیت های طبیعی که صدایش و حرکتش به انسان حس آرامش می دهد، برخورد امواج دریا به صخره های ساحلی است؛ به ویژه اگر این صدا را شب هنگام زمانی که با خرید بلیط هواپیما کیش همراه با تور کیش سفر کرده باشید و برای اقامتی چند روزه برنامه ریزی کرده باشید و در اقامتگاه تان جاگیر شده باشید می توانید از دور صدای خلیج فارس و امواج آن را بشنوید و بالاخره با سفری کوتاه خود را برای تجربه یک شب خارق العاده به چابهار می روید. اما همان شب هنگام اگر پا به این جزیره زیبا بگذارید، یکی از شگفتی هایی که تا به حال ندیده اید را به وضوح می بینید. شاید اول کار کمی بترسید و برای تان بیگانه به نظر برسد اما بعد از گذشت چند دقیقه، روی خوش ماجرا را می بینید. در حالت عادی وقتی امواج و کف دریا دور پاهای تان را می گیرد و لذت خنکی و غلغلک آب دریا، لذتی قدیمی را در ذهن شما یادآوری می کند. اما اگر در شب در ساحل شب تاب چابهار که یکی از سواحل شب تاب جهان به حساب می آید بخواهید این حس را دوباره تجربه کنید، ساحل علاوه بر آن، حسی شگفت انگیز را به شما انتقال می دهد؛ در شب انگار در ساحل چابهار یک عالمه چراغ آبی فسفری پر رنگ ریخته اند و انگار هزاران ستاره در آب ساحل چابهار سقوط کرده اند. پای تان را در آب ساحل می گذارید و انگار هزاران ستاره دور پای تان حلقه می زنند. عده ای این نورهای کوچک را مربوط به پلانگتون ها و موجودات دریایی بسیار کوچک می دانند اما راستش تا همین امروز این شگفتی همچنان به طور کامل شناخته نشده است. شب های پاییز و زمستان چابهار که از هوای معتدلی برخوردار است بهترین زمان برای تماشای این ساحل فوق العاده است.

سواحل شب تاب جهان

خلیج موسکیتو در پورتوریکو

نورانی ترین خلیج جهان از نظر کتاب رکوردهای گینس است. این خلیج چهره ای جهان دارد و ساحل آن در شب با موجودات خارق العاده زیست تاب به حق روشن ترین سواحل شب تاب جهان به شمار می آید. خلیج موسکیتو در پورتوریکو  در جزیره «وی ویکش یا ویکس» قرار دارد. یکی از خارق العاده ترین صحنه هایی در این ساحل، خودتان می توانید خلق کنید این است ضربه ای با دست و یا با پا در آب ساحل ایجاد کنید و منتظر بمانید تا در یک چشم به هم زدن، قسمتی از ساحل به رنگ آبی دربیاید. با ضربه و صدایی که تولید می کنید باعث می شوید پلانگتون های این ساحل احساس خطر کنند و به رنگ آبی فسفری دربیایند و یکی از زیباترین صحنه ها را به شما هدیه بدهند.

خلیج تویوما در ژاپن

آبی این خلیج با دیگر آبی هایی که تا به حال دیده ایم متفاوت است. خلیج تویوما در ژاپن یکی از معدود زیستگاه های ماهی های مرکب است. یکی از زیستگاه هایی که مستقیم زیر نظر حراست از محیط زیست جهانی است و سلامت این خلیج باید همیشگی باشد. آبی فسفری بی نظیر این ساحل قرین ماهی های مرکب کمیابی است که شاید در دیگر زیستگاه های آّبی جهان پیدا نشود. از توکیو تا خلیج تویوما ۳ ساعت فاصله هست که می توان به راحتی و با همراهی تورهای محلی می توانید به دیدن این ساحل در شب بروید از اسفند تا تیر ماه بهترین زمان برای دیدن اوج شکوفایی این ساحل است. نور این ساحل را فرازمینی هم می نامند و در شب این ساحل اوج زیبایی خود را نشان می دهد.

خلیج تویوما در ژاپن

تالاب درخشان در جامائیکا

جامائیکا به خودی خود کشوری پر از شگفتی های طبیعی است و بسیاری از مسافران و گردشگرانی که به این کشور سفر می کنند از سطح زیبایی آن بعد از سفرشان مدام صحبت می کنند. این کشور در میان تمام ودیعه های طبیعی اش یکی از سواحل شب تاب جهان را از آن خود کرده است. تالاب درخشان جامائیکا در سواحل شمالی این کشور قرار گرفته است. موجودات میکروارگانیسم در این تالاب دلیل اصلی روشن شدن آن در شب است. شناور شدن در آب نورانی این تالاب در شب با وجود قایق تفریحی محلی این منطقه شدنی است و می توان با تورهای این ساحل همراه شد و شبی فوق العاده را برای خود رقم زد.

جزایر ماتسو در تایوان

این ساحل نیز از سواحل شب تاب در جهان است منتها با این تفاوت که در این ساحل، نوار اتصالی آب دریا با جزیره خط درخشان و فسفری را به وجود می آورد. دلیل این نوع روشنایی، جلبک های خاصی است که می توانند این تصویر خارق العاده را به وجود آورند. این ساحل به اشک های آبی نیز معروف است و دلیل آن شناور بودن نورهای جلبکی شناور شبیه به اشک در آب ها این ساحل است.

جزایر ماتسو در تایوان

جزیره مودهو در مالدیو

مالدیو از چند جزیره تشکیل شده است که هر کدام شان از ویژگی های خاص خودشان بهره می برند. هر کدام از جزیره های مالدیو یک نوع جذابیت منحصر به فرد در خود جا داده اند. یکی از سواحل مالدیو به ساحل درخشان معروف شده است که البته جز سوال شب تاب جهان نیز هست. جزیره مودهو از زیباترین جاذبه های گردشگری در جهان است که البته تا آن اندازه که مستحق است شناخته شده نیست. گرچه به همان میزان که این جزیره به اسم و به لحاظ گردشگری ناشناخته مانده است، عکس های بسیاری از آن در فضای اینستاگرام دست به دست می شود و تصاویر اعجاب آوری از آن البته بدون اسم تا به حال دیده اید. فیتوپلانگتون ها دلیل اصلی زیبایی این ساحل شب تاب در شب هستند و ترکیب نور آبی که این موجودات در ساحل جزیره مودهو می بینید با ترکیب غروب خورشید بیش از پیش به زیبایی آن می افزاید. یکی از عجیب ترین نام هایی که می توانید در مورد این ساحل بشنوید نام صدف های میگو دانه ای است که نوعی موجود زیست تاب به شمار می آیند. به همین دلیل است که بسیاری از نورهای آبی فسفری که در ساحل مودهو می بینید به شکل حباب های بیضی شکل هستند. برای کسانی که به ویژه برای اولین بار است این ساحل را می بینند از خارق العاده ترین تجربه ها به شمار می آید.

غار آبی بلو گروتو در مالتا

در میان سواحل شب تاب جهان، غارهایی وجود دارد که خانه آب های آبی فسفری و شب تاب هستند. تعجب از تصاویر غارهایی نکنید که مانند روز روشن هستند و یا به این نکته شک نکنید که چنین اماکنی بر این کره خاکی وجود ندارند؛ تمام این اماکن نه کار دست گرافیست و تصویرگر ها هستند و نه تصاویری عجیب و غریب از سیارات دیگر هستند. تمام تصاویر تا ۹۰ درصد واقعی هستند و متعلق به غارهای آبی مانند غار آبی بلو گروتو در مالتا هستند. نور به کمک جریان آب به درون غار می خزد و انرژی آن به دست ماهیان مرکب و فیتو پلانگتون ها حفظ می شود و این نور فسفری آبی تا دم دمای طلوع خورشید به کمک این موجودات و مدد جریان آب و نیروی خورشید درازای غار جاری است. درخششی که در غار آبی بلو گروتو وجود دارد برای کسانی که تا به حال چنین شگفتی را از طبیعت دریافت نکرده اند گونه ای خارق العاده به حساب می آید. البته برای دیدن این غار تنها زمانی می توان به آن وارد شد که دریا دچار جزر و مد نباشد و از طرف شهرداری مالتا مجوزهای لازم را نیز داشته باشید.

غار آبی بلو گروتو در مالدیو

غارهای وایتومو در نیوزلند

در غارهای وایتومو در کشور اروپایی نیوزلند هم شاهد این پدیده کمیاب طبیعت هستیم. البته این نوع شب تابی در این غارها متفاوت از جاهای دیگر است. غارهای وایتومو به غارهای کرم های شب تاب نیز معروف هستند. زمانی که در حال عبور از این غار هستید، از آن جایی که شب است و نور خورشید روشنگر راه شما نیست، احساس می کنید که در میان کهکشانی پر از ستاره در حال پرواز هستید و حس بی وزنی می کنید. تجربه ای که حتی با تماشای فیلم های چند بعدی هم نمی توانید تجربه کنید را در دل این غارها تجربه خواهید کرد. رنگ های آبی خاصی که در حین حرکت کشیده می شوند و حس سرعت گرفتن را به شما می دهند. سه غار فوق العاده زیبا در این کشور اروپایی وجود دارند که فاصله هر کدام از آن ها با اوکند تنها ۲ ساعت است.

منبع:الی گشت