به نظر پارکی جوان می رسد اما قدیمی ها و مو سفید هایی که در این پارک می بینیم و وقتی با آن ها هم کلام می شویم، متوجه می شویم که این پارک از سال های دور، میعادگاه بسیاری از تهرانی های این منطقه بوده است که برای تفرج گذراندن اوقات فراغت یا تنهایی و یا به همراه خانواده شان به این پارک می آمده اند و می آیند. البته، درختان سر به فلک کشیده پارک قیطریه نیز گواهی بر اصالت و قدیمی بودن آن است. نمی توان این واقعیت را انکار کرد که این پارک از محبوب ترین پارک ها و بزرگ ترین پارک های تهران است و گوشه و کنارش پر است از فعالیت های فرهنگی و تفریحی و ورزشی. با هم روی سنگفرش های این پارک قدم می زنیم.

پارک قیطریه

تهران و پارک هایش

زمانی که می خواهیم در مورد آن چه که به عنوان تفریح و سرگرمی در شهرهای بزرگی مانند تهران مطرح می شود حرف بزنیم، نمی توانیم وجود پارک های این شهر را انکار کنیم. در واقع، باید گفت که پارک ها در کلانشهرهایی مانند تهران، جزایر امنی هستند که در میان آن همه شلوغی شهری، می تواند مابنی برای آرامش و جدا شدن از سرعت سرسام آور زندگی شهری باشد. متاسفانه بسیاری از شهروندان شهرهای بزرگ فکر می کنند که برای داشتن تفریح و اوقات فراغت حتما باید خود را به زحمت انداخت و ساعت ها کوله بار سفر بست و میزان قابل توجه ای هزینه کرد تا بتوان در شهری دیگر به دنبال آرامش و تفریح بود. در این که سفر یکی از شاخصه های جدا نشدنی از ذات بشر است بحثی نیست اما بد نیست گاهی نگاهی به اطراف محل زندگی خود بیاندازیم تا ببینیم که شهر خودمان چه میزان پتانسیل را در خود جا داده است و چه قدر فضاهای تفریحی آن مثل همین پارک قیطریه خودمان در تهران می تواند سرمان را گرم کند و ما را از هیاهوی شهر و کار دور کند.

پارکی پر از خاطره

کافی است زیر چانه بزرگ ترها در این پارک بنشینید تا خاطرات بسیاری که شاهدهای آن درختان و سنگفرش ها و مو سفید های حاضر در پارک هستند را در دفترچه خاطرات تجربه نشده ذهن مان جا دهیم. در یکی از پیاده روهای پارک قیطریه، پیر مردی از اهالی قدیمی قیطریه، زمانی را تعریف می کرد که این پارک یک باغ بزرگ بوده و تعدادی از دست فروشان به بهانه حضور کودکان در این پارک، بساط بستنی یخی فروشی خود را رونق داده بودند. پیرمرد از زمین خوردن هایش در این پارک تعریف می کرد و حتی زمانی را به خاطر داشت که همسرش را برای بار اول، زمانی که این باغ بزرگ تبدیل به پارک بزرگ و زیبایی شده بود، دیده بود و عاشقش شده بود. روح آدمی با فضایی که در آن تجربه زیستی دارد گره می خورد و حتی اگر فرسنگ ها از آن فاصله بگیرد، باز هم مانند همین موسفید که سالیان سال در آمستردام زندگی می کرده و مدام دلش هوای پارک قیطریه را می کرده باز به موطن خود برمی گردد تا دوباره خاطراتش را با تماشای کودکانی که در این پارک به تماشای تئاتر کودک می روند زنده کند. راستی، حرف از فعالیت های فرهنگی در این پارک بزرگ شد. از میان بوستان ها و پارک های شهر تهران، هستند تعدادی از پارک ها که نه تنها به توسعه فضای سبز تهران کمک می کنند بلکه فضاهای خالی خود را سخاوتمندانه در اختیار گروه های فرهنگی می گذارند تا هم مردم را برای ساعاتی سرگرم کنند و آموزش دهند و هم فضای پارک را با انرژی و با طراوت کنند.

قیطریه

فعالیت های فرهنگی در پارک

پارک قیطریه از دسته پارک هایی است که برای هر سن و سالی فضای مناسب دارد؛ از کودکانی که برای تفریح و بازی و تماشای تئاتر می آیند تا نوجوانان پرشوری که برای انجام ورزش پارکور و بازی های دیگر به این پارک می آیند و یا زوج هایی که برای قدم زدن و گپ و گفت آن را انتخاب می کنند و سالمندانی که فضای پارک را برای تازه کردن نفس شان، فضایی آرام می دانند. در حال حاضر، بسیاری از اساتید برجسته ورزش یوگا و تای چی این پارک را یکی از بهترین اماکن در تهران برای برگزاری کلاس های شان می دانند و درست چند قدمی آن طرف تر از این گروه های ورزشکار، سالن هایی را می بینید که مخصوص اجرای تئاتر کودکان است و گهگاهی غرفه صنایع دستی نیز در آن راه اندازی می شود. آشنایی با شاخصه های فرهنگی ایران و اقوام مختلف آن نیز جایگاه ویژه ای در اتاق های سالن مرکزی پارک قیطریه دارند و خلاصه هر اتفاق فرهنگی می تواند در این پارک بیافتد و قیطریه نیز با آغوش باز پذیرای تمام این اتفاقات خوب است. البته ناگفته نماند که همه چیز به سالن مرکزی پارک معطوف نمی شود و این پارک از چنان پتانسیل بالایی برخوردار است که بسیاری از گروها های نمایش خیابانی برای اجرای کارهای خود به یکی از میادین این پارک می آیند. البته برای داشتن هیجان نیز در پارک قیطریه سینمای شش بعدی و هفت بعدی هم تعبیه شده است که تجربه تماشای این دسته فیلم ها نیز خالی از لطف نیست. اگر در تهران هستید یا می خواهید به تهران سفر کنید، حتما برنامه گشت و گذار در این پارک را در برنامه های خود جا دهید.

فعالیت های فرهنگی

طراوت پارک از کجاست؟

قبل از این که به معرفی فعالیت های فرهنگی این پارک بپردازیم، بهتر است نگاهی به دلیل اصلی با طراوت بودن این پارک بیاندازیم. منطقه قیطریه تا همین چند سال پیش تنها تعدادی خانه ساده و محلی بود و باقی هر آن چه که دیده می شد باغ بود و درختان میوه و حصارهای کاهگلی که همین حالا هم اگر در کوچه هایش قدم بزنید می توانید نمونه های به جا مانده را از آن دوران ببینید. در حال حاضر، پارک قیطریه یکی از معدود بوستان های به جا مانده از آن دوران است که با این که طرحی مدرن به خود گرفته و حضور انسان را پذیرفته، توانسته اصالت خود را به عنوان یکی از ریه های تنفسی منطقه ۱ تهران باقی بماند. از درختان کاج و صنوبر تا درختان میوه و بوته های کوهپایه ای و گل هایی که به دست کارگران شهرداری در این پارک کاشته می شوند همگی باعث شده اند که این پارک همچنان یکی از با طراوت ترین فضاهای سبز شهر تهران به حساب بیاید. با یاد داشته باشیم که یک پارک هر چه قدر هم که امکانات داشته باشد، بدون وجود درختان هیچ چیز برای عرضه ندارد.

فضای پارک

امکانات پارک

در این پارک نگران امکانات مورد نیاز تان نباشید؛ سرویس های بهداشتی تعبیه شده در این پاک با خدمات نظافتی ۲۴ ساعته خیال شما را از بابت حفظ نظافت شخصی راحت می کند. چندین قطعه زمین بازی برای کودکان نیز فراهم شده که با پارکت های خاص از آسیب دیدن کودک شما در هنگام بازی جلوگیری می کند. سالن تئاتر پارک نیز همیشه مملو از تماشاچی است و بسیاری از نمایش های عروسکی و کودک نیز در همین سالن برگزار می شود. برای بزرگ ترها هم علاوه بر فضای باز پارک برای هر گونه تفرج، سینمایی سه بعدی و چهار بعدی وجود دارد که می توانید برای تماشای فیلم های مخصوص این سینما با همراهان تان از آن استفاده کنید و هیجان را تجربه کنید. امکانات ورزشی هم در پارک محیا است و شما بعد از پیاده روی برای نرمش می توانید به سراغ این وسایل بروید.

امکانات پارک

جاذبه های گردشگری اطراف پارک

اگر باز هم قصد دارید که بعد از گذشت و گذار در پارک قیطریه سری به محله های قدیمی تهران و دیگر جاذبه های گردشگری این شهر بزنید، بدانید که در جای درستی قرار گرفته اید و به بسیاری از این مناطق نزدیک هستید. از پارک قیطریه که خارج شوید، درست در همسایگی این محله، محله قلهک قرار گرفته است و پارک قلهک. شاید نام سینما تک قلهک را شنیده باشید؛ مجموعه فرهنگی قلهک و سینما تک درست در اول پارک این محله قرار گرفته است. اگر هم از خیابان شریعتی به سمت شمال حرکت کنید بعد از گذشتن از چهاراه قدس می توانید به مسیر خود به سمت شمال تهران حرکت کنید تا به محله ظهیر الدوله و بعد از آن به سورتمه تهران در بالای همین محله برسید. همین مسیر را ادامه دهید تا به دربند و منطقه کوهستانی آن برسید و در کنار میدان اول دربند نیز کاخ سعد آباد قرار دارد که می توان با خرید بلیط از این کاخ بزرگ و زیبا دیدن کنید.

دسترسی به پارک

دسترسی به پارک قیطریه

شاید این سوال برای تان پیش بیاید که چطور به پارک قیطریه بروید و اصلا چه راه های دسترسی حمل و نقلی برای رسیدن به این پارک وجود دارد. اگر با اتومبیل شخصی هستید که می توانید از هر مسیری به سمت اتوبان صدر حرکت کنید و سپس به خیابان کاوه شمالی بروید و یا مسیری را انتخاب کنید که از طرف سید خندان در مسیر خیابان شریعتی قرار بگیرید و به راحتی به پارک قیطریه برسید. اما اگر می خواهید با وسایل نقلیه عمومی به این پارک بیایید، بهترین راه این است که مترو تهران را سوار شوید و در ایستگاه قیطریه پیاده شوید و با کمی پیاده روی به پارک برسید.

منبع: الی گشت