زمانی که با رزرو هتل در بهترین هتل ها اقامت دارید و در حال استراحت هستیم معمولا به نکاتی که اطراف مان را پر کرده اند دقت نمی کنیم و می خواهیم هر چه سریع تر وسایل مان را جایی قرار دهیم و از هتل بیرون بزنیم تا به تفریحات مان برسیم. گاهی پیش می آید که به خاطر زمان خرید بلیط هواپیما و با کمی به هم خوردن برنامه های مان مجبور می شویم چند ساعتی در اتاق مان در هتل بمانیم و از آن جایی که در خانه خودمان نیستیم، وسایل سرگرمی مان فراهم نیست. پس سعی می کنیم به اکتشاف واحد اقامتی مان بپردازریم. این جا نوبت به معنازدایی می رسد و سعی می کنیم به وسایل عادی اتاق نگاه کنیم. راستی! چرا ملحفه های هتل همیشه سفید هستند؟ آیا رازی پشت استفاده ملحفه های سفید هتل پنهان شده است.

ملحفه های سفید هتل

از حقیقت رونمایی کنیم

همه ما به محض ورود به جایی جدید اولین موردی که در نظرمان می آید پاکیزگی آن مکان است. برای کسانی که حساسیتی قابل توجه به مسئله پاکیزگی دارند، این نکته که همه چیز باید پاکیزه باشد بسیار حائز اهمیت است. از این رو، رنگ سفید یکی از معدود رنگ هایی است که به طور غریضی به انسان حس پاکیزگی را انتقال می دهد. بسیاری از هتل هایی که می خواهند نظر مخاطبان خود را به سطح زیبایی و پاکیزگی خود جلب کنند سعی می کنند که علاوه بر انتخاب ملحفه های سفید از طیف رنگ هایی در دیگر عناصر استفاده کنند که با رنگ سفید هم خوانی داشته باشند. به عنوان مثال، در هتل های پنج ستاره می بینید که از رنگ سوسنی برای پرده ها استفاده شده است و مبلمان و صندلی ها طیفی کرمی رنگ دارند. در بسیاری از فرهنگ ها، استفاده از رنگ سیاه پسندیده نیست و در بسیاری از مذاهب و ادیان این رنگ نوعی کراهت را به همراه دارد و حس خوبی را به مخاطب القا نمی کند. بایید کمی با حقیقت رو به رو شویم. ملحفه های سفید هتل بیش از هر چیز دیگری، میزان جرم و ناپاکی را نشان می دهد و چیزی برای پوشاندن ندارد. اگر بخواهیم بیش از پیش از حقایق پرده برداری کنیم باید بگوییم که واحدهای اقامتی در هر هتلی، از گران ترین آن ها تا ارزان ترین شان، مملو از جرم و باکتری هستند و طبیعی است که ورود و خروج هر مسافری با خود آلودگی هایی به همراه داشته باشید.

ملحفه های سفید هتل

نفع وجود پارچه های سفید برای هتل ها

در نگاه اول، استفاده از تخت خواب های سفید رنگ هتل ها کمی در آغاز عجیب و پس زننده هستند. اما باید بدانیم که رنگ سفید ویژگی های دیگری هم دارد؛ جدا از مشخص شدن جرم روی پارچه های سفید، استفاده از ملحفه های سفید در هتل ها باعث می شوند که هتل از لحاظ اقتصادی هم سود ببرند. جالب است بدانید که پارچه هایی که با رنگ سفید تولید می شوند از دوام بالاتری نسبت به پارچه های رنگی دیگر برخوردار هستند. خوب، طبیعی است که بعد از هر بار استفاده از این ملحفه ها به ویژه در این روزهای کرونایی، هر روز باید مقدار زیادی از آن ها از اتاق ها در هر هتلی جمع آوری شوند به رخت شور خانه سپرده شوند تا با دمایی بسیار بالا شسته و اتو و آماده استفاده دوباره شوند. جالب است اگر بدانید که برای استفاده از ملحفه زمانی که روی تخت خواب و حتی مبل ها قرار می گیرند، صاف و بدون چروک بودن آن ها به چشم میهمانان هتل بسیار اهمیت دارد.

حس خاص بودن در پارچه های سفید

شاید این جمله را بارها شنیده باشید که سادگی در خود زیبایی دارد. اگر پرده ای رنگارنگ را ببینید شاید در نگاه اول به نظرتان جذاب و زیبا به نظر می رسد اما اگر پرده ای ساده با گیپورهای خامه ای دوز مانند همان نگاه اول باز به نظرتان جذاب و شیک می رسد. این یکی دیگر ویژگی هایی است که از ملحفه های سفید هتل می توان به دست آورد. حس تازگی در رنگ سفید نهفته است و این را می توان در روانشناختی رنگ ها متوجه شد. اگر خوب دقت کنیم، متوجه می شویم که در بسیاری از ساختمان های اداری و تجاری و حتی اماکنی مانند هتل ها و حتی خانه های مان، رنگ سفید ماهیتی غالب دارد.

ملحفه های سفید

روانشناسی و شناخت مخاطبان هتل

یکی از کارشناسان خبره هتل های زنجیره ای «اُمنی» در یکی از مصاحبه هایش گفته بود که میهمانان انتظار دارند که تخت خواب های هتل ها باید در حد و اندازه تخت خواب های خانه شان باشد، نه بیش تر و نه با کیفیتی پایین تر. دلیل چنین تمایل ناخودآگاه روانی در مسافران هتل به این دلیل است که می خواهند در اقامتگاه خود نیز نوعی آشنایی ذهنی برای خود فراهم کنند تا بتوانند حتی برای چند روز هم که شده هتل منتخب شان را مانند خانه شان دوست بدارند و در آن احساس راحتی کنند. اولین باری که ملحفه های سفید هتل در میان عناصر همیشگی تمام اقامتگاه ها جا گرفت سال ۱۹۹۰ بود. این پیشنهاد در اول کار جنبه ای تجاری بود که این مدعا می گفت اگر تمام تخت های یک هتل سفید باشند این حس را به مخاطب القا می کنند که هتلی که آن را انتخاب کرده اند یک اقامتگاه شیک و منظم است. ملحفه های سفید، حوله های سفید و حتی وسایل بهداشتی هتل هم سفید هستند تا بتوان کوچک ترین آلودگی را در آن ها دید. البته باید گفت که پوشش سفید قابل شستشویی که در هتل ها قرار گرفته اند باعث می شوند تا هتل ها در زمان شستشو آن ها با هم نگران رنگ دهی یکی از پارچه ها به دیگر پارچه ها نباشند. در صورتی که شما اقدام به شستن پارچه ای سفید با دیگر پارچه های رنگارنگ کنید، این احتمال وجود دارد که بر اثر رنگ دادن پارچه های رنگی، الیاف سفید رنگ ملحفه ها و حوله ها دیگر به کار شما نیایند و ناچار باید آن ها را دور بریزید.

رنگ سفید، نشان گر هتل

در حال حاضر، رنگ سفید یک نشانه مشخص برای هتل هایی است که می خواهند جدا از هر نوع سلیقه و باوری، خود را به عنوان یکی از هتل های محبوب و با نظم معرفی کنند. اگر به کتاب هتل یارها در دوران آموزشی شان سری بزنید می بینید که در سطرهای اول کتاب های آموزشی آن ها چندین صفحه وجود دارد که در مورد ترکیب ها و بافت های متنوع رنگ سفید برای به کار بردن در اتاق ها، دستورالعمل های بسیاری آورده شده است. یک دست بودن در رنگ در تمام واحدهای اقامتی در مهارت و صنعت هتل داری این پیغام را به مسافران می دهد که تمام مسافران از ثروتمندترین شان تا عادی ترین آن ها از لحاظ اقتصادی همگی به چشم هتل، میهمان هستند و باید با تمام آن ها با احترامی یکسان برخورد داشت.

منبع : الی گشت