تا حالا شده توی اوج ناراحتی و عصبانیت به کسی گفته باشید برو به درک یا کدام جهنم دره ای بودی ؟ این دو عبارتی شاید در ظاهر جلوه بدی داشته باشد و شما را ناراحت کند اما در واقعیت تکه‌ای کوچک از بهشت موعود است که در کشورایران قرار دارد . درک در شهر کنارک جایی که دریا و کویر بهم می رسند و جهنم دره در ۳۵ کیلومتری مشگین شهر درون دره ای عمیق واقع شده است.

واقعا این تناقص بی نظیر باورکردنی نیست، تصور کنید دور تا دور این دره را صخره های سنگی و خشن دربرگرفته است ولی در درونش رودخانه ای دلربا و خروشان جاریست.

وای تجسم کنید در یک روز گرم تابستانی پاهای خود را درون آب سرد خنک این رودخانه قرار بدهید، چقدر حس خوب طراوت و سرزندگی سرتاسر وجودتان را فرا می گیرد. این زیبای خفته آنچنان سرمستتان می کند که حالا حالا به فکر رفتن نیستید .

بهشت خفته، جهنم دره

این بهشت کوچک درون دامنه‌های شمالی کوه سبلان درفاصله ۲۰ کیلومتری روستای موئیل قرار دارد و محلی های این منطقه به این دره بهشتی جهنم دره سی یا به عبارتی جهنم درسی می گویند. اگر یکی از عاشقان طبیعت گردی هستید با ما همراه شوید تا از طبیعت بکر و جذاب دامنه های سبلان و این بهشت خفته برایتان بگوییم.

تصور کنید در همین لحظه درون دامنه سر سبزی چشم گوشیده اید و همواره صدای آبشار طنین آواز پرندگان گوش هایتان را نوازش می دهد. تصور یک کوهنوردی جانانه در محیطی بکر و دست نخورده چقدرهیجان انگیز به نظر می رسد ، الخصوص که از چشمه ای خنک آبی بنوشید و سرمست شوید . یادمان باشد در زندگی هیچ لحظه ای دوبار تکرار نمی شود، پس از تک تک ثانیه های زندگی خود نهایت لذت را ببرید.

روستای جهنم دره

تاریخچه جهنم درسی

در زمان های دور این زیبای خفته به خاطر صعب العبور بودن، سراشیبی های تند و خاک سستی که دارد، مکانی مناسب برای مخفی شدن راهزن ها در کوهستان بوده است. الخصوص محل زندگی حیات وحش متنوع و همجواری با آتشفشان سبلان از این رو مردمان محلی دل خوشی از این بهشت خفته نداشته اند . تنها کسانی که از زیبایی های بی حد حساب و نهان این دره بهشتی خبر دارند عشایر شاهسون هستند که برای رفتن به ییلاق‌های مرتفع آیقار، تندیرلی و هازامیغ از این دره جهنم دره عبور می کنند.

آب و هوای جهنم دره افسانه ای

صخره های بلند و قله های تیز این دره بهشتی به ۱۳ کیلومتر می رسد، به همراه شیب های ۷۰ درصدی تیز که هر لحظه ممکن است زیر پایت را خالی کند، حتما هنگام عبور از آن ها از کوهنوردان حرفه ای کمک بگیرید. در پس این چهره خشن هرچقدر پایین تر که می روید زیبایی های این عروس سبلان نمایان می شود و آبشار زیبای گورگو در بلندی های دره شما را مدهوش این عظمت خدا می کند.

آب و هوای جهنم دره بر خلاف اسمش بسیارهم بهشتی ، خنک و معتدل است. حتی در گرمای تابستان می توان گفت یکی از سردترین نقاط ایران به حساب می آید و این به خاطر موقعیت کوهستان و اختلاف زیادی که با سطح دریا دارد این اتفاق رقم می خورد. جهنم دره در تمامی فصول زیبایی خودش را دارد، حتی در زمستان که آبشارهایش قندیل های زیبایی میبندد و این دره بهشتی را مه آلود و اسرارآمیزتر از همیشه دید.

جهنم دره

جاذبه های روح نواز دره بهشتی

جهنم دره به خاطر قرار گرفتن درنوار آتشفشانی از چشمه های آب گرم بسیاری برخوردار است که هر کدام خاصیت درمانی فراوانی را به همراه می آورد. چشمه آب گرم ملک سویی یکی از الطاف بی نظیر الهیست که در همجواری این دره بهشتی قرار گرفته است.

جهنم دره مشگین شهر یکی از بکرترین نقاط اردبیل به حساب می آید که چشم هر بیننده ای را متحیر خود می کند، فقط کافیست کمی سختی راه را به تن بخرید تا این زیبای خفته را با پوست و گوشت خود لمس نمایید.

جهنم دره در اصل تیکه ای از نقاشی خداست، کوه، دره، رودخانه، آبشار، چشمه های آب گرم و پوشش های گیاهی و جانوری متنوع همه همه چشم اندازهای تکرار نشدنی این سرزمین هستند.

درون این دره رودخانه خیاوچای با طول پنجاه کیلومتر از سرچشمه های مهم رودخانه قره سو به حساب می آید. ابتدای مسیر این رودخانه از کوه های هزارمیخ، آیی قاری و دلی آلی جنوار داغی شروع می شود و سپس از دل جهنم دره سر برمی آورد. این رودخانه یکی از منابع اصلی و مهم آب شرب روستای موئیل که در فاصله ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی مشگین‌شهر به حساب می آید. روستای موئیل صد سال پیش روی شیب های تند دامنه های غربی سبلان شکل گرفته است و امروزه مناطق ییلاقی و چشم‌اندازهای بی نظیر با ارتفاع دو هزار صد هشتاد متری از سطح دریا را رقم زده است. آب‌ وهوای خنک و دل انگیز این روستا حاصل سرچشمه های معدنی، پرآبی چون ملک سویی، قینرجه و ایلاندو هست.

آبشار گوگور هم که در بالا به آن اشاره کردیم هم در مسیر این رودخانه و در محل تلاقی ملک سوئی که محل زندگی ماهی‌های قزل‌آلای بی‌شماری هست به انتها می رسد. اکثر محل زندگی قزل آلاهای خال قرمز اردبیل درون این رودخانه قراردارد.

نکته خیلی خیلی مهم و ضروری که باید گفت این است که یادمان نرود زمانی که به این دره بهشتی می رویم با رها کردن زباله های خود در طبیعت، خواب حیات وحش دره بهشتی «جهنم دره» را آشفته نکنیم. بزارید این مناطق همانطور دست نخورده، بکر و افسانه ای باقی بماند .

جهنم دره

کدام جهنم دره بودی ؟؟

جالب است بدانید در ایران در دو نقطه جغرافیایی متفاوت دو منطقه اسرارآمیز جهنم دره ای داریم. یکی در مشگین شهر اردبیل و دیگری در روستای قریس در نزدیکی خوی در استان آذربایجان غربی قرار دارد که بسیاری این دو جهنم دره را باهم اشتباه می گیرند. البته هردو زیبایی های منحصر به فردی دارند و چیزی از دیگری کم ندارند. پس ازاین به بعد کسی از شما پرسید کدام جهنم دره ای بودید اصلاً از حرف او ناراحت نشوید به سرعت این دره بهشتی را که امروز با هم سفر کرده ایم را در خیالت خود تصور نمایید و از زندگی و تمام لحظاتش لذت ببرید.

منبع : الی گشت