اغلب کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور را دارند، کانادا اولین انتخابی است که دنبال شرایط تحصیل در آن در هستند، چرا که دانشگاه های زیادی در شهرهای کشور کانادا وجود دارد که انتخاب در بین آن ها کار سختی محسوب می شود. جالب است بدانید که کانادا دارای ۸۰ دانشگاه و ۲۴۰ کالج است. سالیانه بیش از ۱۵۰۰۰۰ دانشجو از خارج از کانادا جهت ادامه تحصیل به کانادا می آیند و استان کبک به نوعی بهشت دانشگاهی کانادا می باشد. از همین رو ما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره ی بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل صحبت کنیم؛ به طور کلی برای این که بتوانیم بگوییم کدام دانشگاه خوب است و یا اینکه کدام کشور برای تحصیل مناسب تر است شاخص های بین المللی و استانداردهایی وجود دارد که بررسی آن ها می توان مطابق با آن تصمیم گرفت که کدام دانشگاه برای تحصیل می تواند مناسب باشد. در ادامه ی این مطلب علاوه بر معرفی بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل ما به شاخص ها و استاندارهایی که با بررسی آن ها می توان نتیجه گرفت کدام دانشگاه برای تحصیل مناسب است هم اشاره ای داشته باشیم.

 

بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل

شاخص های استاندارد برای انتخاب دانشگاه های برتر

همانطور که در بالا هم اشاره داشتیم، برای این که بتوانیم شهر یا دانشگاهی را جز لیست بهترین ها قرار دهیم معیارها و استانداردهایی وجود دارد که از جمله آن ها مواردی است که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد:

شاخص اول: رنکینگ دانشگاهی

هدف از رنکینگ های دانشگاهی، انعکاس عملکرد جمعی دانشگاه های یک شهر است که در سیستم رتبه بندی QS دانشگاه های جهان می باشد. شاخص استفاده شده جاذبه ی تعداد تعداد زیاد دانشگاه های تاسیس شده در شهرهای بزرگ را منعکس کرده و همچنین باعث شناخت موقعیت موسسات برگزیده ی جهان می شود.

شاخص دوم: ترکیب دانشجویی

در این شاخص مواردی نظیر ساختار دانشجویی شهری و همینطور چشم اندازهای بین المللی طاحی شده است. شهرهایی با نسبت دانشجویی بالاتر در زمینه ی تسهیلات مورد نیاز دانشجویان بهتر تجهیز می شوند در حالیکه نواحی که تعداد دانشجویان بین المللی آنها بیشتر است، بهتر برای پذیرایی از دانشجویان آماده می شوند.

شاخص سوم: مطلوبیت

این گروه قصد منعکس کردن مطلوبیت کلی هر یک از شهرها را دارد.  به این صورت که دانشجویان در حین اینکه به دنبال شهرهای مهیج و غنی از فرصت ها هستند، نگران امنیت محلی آن هم نیز می باشند. معیارهای مختلفی برای انعکاس این نیازمندی ها و شرایط متنوع در نظر گرفته می شوند.

شاخص چهارم: فعالیت کارفرمایان

این گروه شاخصی از اینکه کدام کارفرمایان بیشتر به دنبال استخدام فارغ التحصیلان کدام شهرها هستند، ارائه می دهد. دو مورد از شاخص های استفاده شده در این گروه بر مبنای نظرسنجی سالانه ی QS از کارفرمایان سراسر جهان است که در آن از شرکت های استخدام کننده خواسته می شود، موسساتی که به نظرشان بهترین فارغ التحصیلان در بخش آنها را دارد، مشخص کنند.

شاخص پنجم: مقرون به صرفه بودن

این گروه اهمیت مقرون به صرفه بودن از نظر اکثر دانشجویان آینده و خانواده های آنها را مشخص می کند. برای ارائه ی شاخصی از اینکه یک شهر مقرون به صرفه باید چگونه باشد، در حین در نظر گرفتن شهریه و مخارج زندگی از منابع مختلفی استفاده می شود.

شاخص ششم: دیدگاه دانشجویان

گروه جدید که در ویرایش های سال ۲۰۱۷ اضافه شد، دیدگاه دانشجویان است که در این گروه نظر دانشجویان را درباره فرصت اشتراک تجارب تحصیلی خود در یک شهر خاص را مورد بررسی قرار می دهند.

 

انتخاب کانادا برای تحصیل

 

بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل

 

مونترآل

خوب بریم سر اصل مطلب که بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل است، یکی از بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل مونترال است که در واقع از آن به عنوان بهترین شهر دانشجویی جهان یاد می شود. مطابق با آنچه که در سایت معتبر QS منتشر شده، شهر مونترآل بهترین شهر جهان برای دانشجویان بین المللی شده و توانسته است که به برتری چهار ساله ی پاریس پایان ببخشد.

پایتخت فرهنگی کانادا که یک شهر چند فرهنگی، دو زبانی (انگلیسی و فرانسوی) و مدعی ثابت در لیست قابل زندگی ترین شهرهای جهان است و اخیرا به عنوان جامعه ی هوشمند سال نائل شد، عملکرد خوبی در ۶ طبقه ی ارزیابی شده برای شاخص بهترین شهرهای دانشجویی جهان مطابق با شاخص های بین المللی معرفی شده است. توجه داشته باشید که زبان فرانسوی زبان رسمی این شهر است و عده از اهالی این شهر زبان اصلی خودشان را فرانسوی می دانند.

یکی از بهترین دانشگاه های شهر مونترال مک گیل است و به دلیل قرار گرفتن این دانشگاه در رتبه ۱۷ جهان شهر مونترال در بین ۱۰ شهر برتر جهان برای تحصیل انتخاب شده است.

آب و هوای شهر مونترال

یکی از مهمترین مواردی که برای زندگی در هر شهر و کشور مدنظران مهاجران است شرایط آب و هوایی آن منطقه است. برای شهر مونترال در کانادا باید بگوییم که دارای آب و هوای قاره ای و مرطول است. بطور کلی، تابستان گرم و مرطوب با حداکثر متوسّط دمای ​​روزانه ۲۶ تا ۲۷ درجه سانتی گراد در ماه جولای می باشد. و دمای بیشتر روزها بیش از ۳۰ درجه سانتی گراد است. در مقابل و در انتهای تابستان جبهه هوای سرد، آب و هوای این شهر را سرد و خشک می نماید. با آغاز زمستان هوا سرد، برفی و طوفانی می‌شود و به دنبال آن آب و هوای یخی، با میانگین روزانه ۹- تا ۱۰٫۵- درجه سانتیگراد در ماه ژانویه ادامه می یابد.

بهترین دانشگاه های مونترال
۱- Université Concordia ۲-  Université McGil ۳- Université de Montréal ۴- HEC de Montreal
۵- Ecole polytechnique ۶- UQAM- Université DU Québec a Montréal ۷- ETS- Ecole de technologie supérieure ۸- TELQ- L’université a distance de l’UQAM
تحصیل در کانادا

اوتاوا

بعد از شهر مونترال، در رتبه بندی هایی که انجام شده اوتاوا دیگر شهری است که از امتیاز بالایی برخوردار بوده  به دلیل داشتن دانشگاه های خوب و سطح زندگی مناسبی که دارد جز بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل انتخاب شود. در نظر سنجی هایی که انجام شده درباره ی این شهر مواردی نظیر فرهنگ دانشجو محور، محیط چند فرهنگی و دو زبانه، فرصت های کسب تجربه در بخش های دولتی و سایر بخش های این شهر نکات تحسین برانگیزی بوده که درباره ی این شهر بدست آمده است.

آب و هوای اوتاوا

از لحاظ آب و هوایی شهر اوتاوا آفتابی بوده و زمستان هایی سردی را دارا می باشد. در این شهر حدود ۱۲۰ روز در سال برف عمیق تر از ۱ سانتی متر دیده می شود، که در تورنتو حدود ۶۵ روز است. در یک روز معمولی در زمستان حدود دو متر برف در اتاوا می بارد. لازم به ذکر است بدانید اوتاوا نوسانات دمایی زیادی در بهار و پاییز دارد. ممکن است یک روز آب و هوایی گرم  داشته باشد و روز بعدی برفی باشد. اتاوا می تواند برخی از روزها مه آلود باشد، حتی در تابستان ها!

انتخاب کانادا برای تحصیل

ونکوور

در لیست بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل، ونکور رتبه ی دهم در جهان را در بررسی های سازمان QS بدست آورده جز بهترین شهرهای دانشجوی جهان قرار گرفته است. همانطور که مشاهده می کنید شهرهای کانادا هر کدام را که بخواهید انتخاب کنید گزینه های مناسبی برای تحصیل هستند به طوری که مونترآل بهترین شهر دانشجویی جهان، ونکوور با سه رتبه ارتقا در رتبه ی دهم و تورنتو در رتبه ی بعد آن یعنی یازدهم قرار گرفت است.

دو مورد از دانشگاه های ونکوور در لیست بهترین دانشگاه های جهان در رتبه بندی QS قرار دارند که بالاترین رتبه از این دو دانشگاه بریتیش کلمبیا در رتبه ی ۴۵ ام جهان است و دومین دانشگاه دیگر ونکوور که در این لیست قرار گرفته است، دانشگاه سایمون فریزر (SFU) می باشد که به لطف پردیس اصلی آن که در میان منطقه ی حفاظت شده ی کوه برونبی، دقیقا در خارج شهر آن قرار گرفته است، محیط آموزشی بسیار منحصر به فرد و  ویژه ای را نسبت به سایر دانشگاه های کانادا ارائه می کند.

آب‌ و‌ هوای ونکوور

با توجه به شرایط جغرافیایی که شهر ونکوور دارا هست آب و هوای این شهر در دسته اقلیم اقیانوسی معتدل نیز قرار دارد. در فصل تابستان آب و هوای این شهر گرم و خشک بوده ولی بقیه ایام سال این شهر بارانی بوده و به خصوص در ماه های اکتبر و مارس شرایط بارانی به اوج خود می رسد.

انتخاب کانادا برای تحصیل

تورنتو  

شهر بعدی که در بین بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل قرار گرفته اند، تورنتو است که در رتبه ی یازدهم جهان در رتبه بندی که QS در سال ۲۰۱۷ انجام داده نیز قرار گرفته است. تورنتو بعد ونکوور که در جایگاه دهم قرار دارد و یکی از مدعیان بسیار قوی است. در حقیقت، این شهر در شاخص مطلوبیت (یکی از شش حوزه ی مورد ارزیابی)، بالاترین امتیاز را نسبت به هریک از شهرهای دیگر کسب کرده است که این امر کیفیت همه جانبه ی بالای تورنتو و موقعیت آن به عنوان یکی از مقصدهای مورد تقاضا و محبوب میان دانشجویان سراسر جهان را منعکس می کند.

تمامی جاذبه هایی که برای یک زندگی دانشجویی مورد نیاز است در شهر تورنتو فراهم آورده که از جمله ی آن ها می توانید به جامعه متنوع، صحنه های فرهنگی پویا، جاذبه های طبیعی و تفریحات شبانه نیز اشاره داشت. علاوه بر این موارد دانشگاه های پیشتاز که اکثرا در رتبه ی بالایی قرار دارند و در حال حاضر در رتبه ی ۳۲ ام جهان قرار دارد.

آب و هوای شهر تورنتو

تورنتو جزو شهرهایی در کاناداست که دارای چهار فصل می باشد. تابستان های گرم و زمستان های بسیار سردی دارد. با تمام تفاصیل بهترین زمان مسافرت به این شهر بهار و تابستان می باشد. اوایل بهار شاید کمی سرد باشد که با پوشیدن لباس مناسب نگرانی خاصی برای شما وجود ندارد. اما اگر در زمستان قصد سفر به این شهر را دارید، باید انتظار برف و باران زیاد و همچنین دمای منفی صفر درجه را داشته باشید. دمای این شهر در زمستان گاهی برای چندین هفته به بالای صفر نمی رسد.

بهترین شهرهای کانادا

کبک

خوب بریم سراغ یکی دیگر از شهرهای کانادا که در لیست بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل قرار می گیرد، شهر کبک است. در مقاله هایی که در سایت های معتبر وجود دارد، شهر کبک را به نوعی بهشت برای دانشجویان معرفی کرده اند و هزینه تحصیل در آن به نسبت دیگر شهرهای کانادا ارزانتر است و برای دانشجویان بین المللی بسیار مقرون به صرفه است. کمترین میزان شهریه در میان دانشگاه های کانادا مربوط به دانشگاه های استان کبک می باشد.

به طور کلی در استان کبک ۹ دانشگاه وجود دارد که سه مورد از این دانشگاه ها انگلیسی زبان هستند: هم چون مک گیل که دارای رتبه ۱۷ میباشد (تمرکز بر رشته های علوم پایه/پزشکی و مهندسی) و کنکوردیا که دانشگاهی تازه تاسیس و با سرعت رو به پیشرفت است (تمرکز بر رشته های علوم پایه/ پزشکی و مهندسی و بازرگانی) و بیشاپ هستند.

چهار دانشگاه فرانسه زبان: هم چون دانشگاه مونترال که بزرگترین دانشگاه فرانسه زبان قاره آمریکاست (تمرکز بر رشته های علوم پایه/ پزشکی و مهندسی) و لاوال و شربروک و کبک هستند. دو دانشگاه دیگر اکول پلی تکنیک و اچ ای سی HEC (مدرسه بازرگانی) می باشند.

انتخاب کانادا برای تحصیل
 • آب و هوای شهر کبک

در شهر کبک، چهار فصل بسیار متضاد را می توانید شاهد باشید؛ در بهار هوا آرام و لطیف بوده و در پاییز هوا بسیار سرد می شود. اغلب در فصل تابستان این شهر گرم و شرجی است و همچنین زمستان های نسبتا طولانی و برفی را شامل می شود. در این فصول بسیار متناقض گاهی درجه دمای هوا به ۳۵ درجه سانتیگراد در تابستان و -۳۵ درجه سانتیگراد در زمستان می‌رسد. از همین رو اگر خواستید به شهر کبک سفر کنید مطابق با نوشته های بالا تابستان و زمستان فصل های مناسبی برای سفر نیستند.

بهترین دانشگاه های کبک
۱- Université Laval ۲- INRS- Institut national de la recherche scientifique ۳- ENAP- Ecole nationale d’administration publique
دانشگاه های کانادا

 

میانگین شهریه برای تحصیل در کانادا

 

شهریه دانشجویان بین المللی در کانادا: میانگین شهریه برای هر سال بین ۱۲۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار
شهریه دانشجویان کانادایی: میانگین شهریه در هر سال بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار
شهریه دانشجویان کبکی در استان کبک: میانگین شهریه در هر سال بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار

 

دانشگاه های مورد تایید کشور کانادا در وزارت علوم ایران

 

گروه الف (عالی) گروه ب (خوب) گروه ج (متوسط)
۱- Dalhousie University۲- Laval University

۳- (Montréal School of Higher Commercial Studies (HEC Montréal

۴- McGill University

۵- McMaster University

۶- Queen’s University

۷- Université de Montreal

۸- Universitié de Montreal Ecole Polytechnic

۹- University of Alberta

۱۰- University of Calgary

۱۱- University of Ottawa

۱۲- University of Toronto

۱۳- University of Victoria

۱۴- University of Waterloo

۱- Carleton University۲- Concordia University

۳- Ecole de Technologie Supérieure, University of Quebec

۴- The University of Western Ontario

۵- Université du Québec

۶- University of Guelph

۷- University of Manitoba

۸- University of Saskatchewan

۹- York University

۱۰- University of New Brunswick

۱۱- university of Regina

۱۲- Memorial University of Newfoundland

۱۳- National Institute Scientific Research, University of Quebec

۱۴- University of Windsor

۱- Acadia University۲- Augustana University College

۳- Bishops University

۴- Brandon University

۵- Brock University

۶- Cape Breton University

۷- Lakehead University

۸- Laurentian University

۹- Mount Allison University

۱۰- Mount Saint Vincent University

۱۱- National School of Public Administration, University of Quebec

۱۲- Nipissing University

۱۳- Nova Scotia Agricultural College

۱۴- Ryerson University

دانشگاه های کانادا

مدارک کلی اخذ ویزای تحصیلی کانادا

 • گذرنامه
 • عکس در اندازه عکس گذرنامه
 • نامه پذیرش بدون قید و شرط
 • رسید شهریه
 • نامه کمک هزینه تحصیلی (در صورت وجود)
 • هرگونه مکاتبه مربوط به دانشگاه
 • مدارک مالی
 • مدارک علمی
 • نمرات آزمون
 • گواهی سابقه کار (درصورت وجود)
 • گزارش پزشکی (اگر قبلا انجام شده)

منبع : الی گشت