ایران بهشت فرهنگ، هنر و معماری در سراسر دنیا شناخته شده‌ است. جدای از دست سازی‌ های حاصل از ذوق و قریحه ی انسانی، خدواند متعال هم در نقاشی این تابلو جلوه‌ ی متفاوت از هنر خویش را به ایرانیان و تمام دنیا هدیه کرده‌ است.

این کشور با سی و یک استان، چهار فصل را در هر گوشه‌ اش با هم به نمایش می گذارد. اگر در زمستان هوس بهار کردید می‌ توانید به جنوب سفر کنید و اگر در تابستان هوس برف به سرتان زد کوه های سخاوتمند این کشور پذیرای شما می ‌شوند. اما با گردشی در شهرفرنگ ایران و سی و یک استان، جاذبه هایش را به تماشا می نشینیم.

زیبایی های خیره کننده‌ی سیستان و بلوچستان

سیستان و بلوچستان

استان سیستان و بلوچستان منطقه ای بکر و نگینی درخشان که کمتر به عنوان اولین گزینه برای سفر انتخاب می شود، هزاران منابع طبیعی خیره کننده را دل خود پنهان کرده است.

در فیلم های تخیلی، داستان ها و افسانه ها می خوانیم جایی هست که کویر به استقبال دریا می رود شاید نویسندگان و راویان این داستان ها سری به استان سیستان زده‌ اند، سواحل مکران در این استان لحظه ‌ی تاریخی رسیدن کویر به دریا را ثبت می‌ کند. کوه‌ های بیابانی با چشم انداز دریا و کشتی‌ هایی که به خاطر ارتباط جهانی در این ساحل لنگر انداخته ‌اند.

از دیگر جذابیت های این استان که تنها بندر اقیانوسی کشور ما را دارد صخره هایی با نام دریا کوچک و بزرگ است که می تواند نمای اقیانوس هند را به شما نشان دهد.

تالاب صورتی یکی از چهار تالاب خاص دنیا نیز در این استان قرار دارد که به نام تالاب لیپار به ثبت رسیده است. کوه مینیاتوری، قلعه ی پرتغالی ها، بندر گواتر، شهر سوخته و گورستان راز آلود جن تنها گوشه ای از زیبایی های این نگین کویری ایران هستند.

کرمان پهناورترین استان

ارگ بمورق خوردن تاریخ در هر گوشه ی این استان به می خورد. ارگ بم، ارگ راین، قلعه دختر، گنبد جبلیه نمونه های راسخ تمدنی بی نظیر در ایران است که در این استان واقع شده است. از باغ های استان کویری می شود باغ شازده، باغ هرندی باغ فتح آباد را نام برد. در کنار این جاذبه های تاریخی جاذبه های طبیعی مثل کلوت های کویر لوت، غار ایوب، دره راگه را به این استان بی نظیر اضافه کرد.

هرمزگان دریای بی مرز زیبایی

این استان ساحلی جدای از نخلستان ها و زیبایی های طبیعی و داشتن جزیره های متعددی مثل قشم، بناب، کیش و… که هر کدام به اندازه کل ایران جاذبه دارد یکی از مقصد های پر گردشگر به شمار می‌ رود. از معروف ترین جاذبه های این استان می ‌شود به آبشار تزرج، آبشار پلکانی و فصلی بدو، جزیره‌ی ستارگان قشم، غار خوربس یادگار دوره ی ماد‌ ها و غار نمکی خرسین اشاره کرد.

 فارس زادگاه هنر

معماری ‌های بی‌ نظیر این شهر همراه با آرامیدن شاعران و هنرمندان بزرگ در شهر‌ های این استان و طبیعت بکر تنها گوشه ‌ای از زیبایی‌ های ایران اما باشکوه است. باغ‌ های ارم، نارنجستان، جهان نما، دلگشا، خانه شاپوری، دروازه قرآن، ارگ کریم خان از زیبایی های معماری شهر شیراز به حساب می آیند اما آرامگاه سعدی و حافظ را نمی ‌توان از این لیست خط زد.

اما تاریخ در تخته سنگ های این استان نوشته شده است. تاریخی که در نقش رستم، نقش رجب وتخت جمشید رقم خورده همواره بنای افتخار ایران خواهد ‌بود.

آبشار مارگون، دره‌ های تنگ چوگان، رغز از زیبایی‌های طبیعی این استان به شمار می‌ رود.

بوشهر خاصگاه ساحل های بکر

بوشهر این استان زیبا در رقابت با سایر جنوب نشیان هیج چیز کم ندارد، خاص ترین جاذبه های طبیعی مثل کوه پردیس جم، کوه نمکی جاشک، خلیج رویایی نایبند در دل این استان جای گرفته‌ اند.

  خوزستان مهد نخل های سر به فلک کشیده

آخرین استان حاشیه ی خلیج فارس، استان مردمان غیور و نخل‌های سر به فلک کشیده است. نرگس زار های شهر بهبهان این استان بوی خوش انتظار را برای ایران به ارمغان آوره است. بقه‌ی دانیال نبی، زیگورات چغازنبیل و کاخ آپادانای داریوش از جاذبه‌های تاریخی این استان است و اما کارون که تمدن‌ های بسیاری در حاشیه ‌ی آن جان گرفته ‌اند بر زیبایی این استان افزوده است.

سرمای دلچسب کهگیلویه بویر احمد

این استان سردسیری مغناطیس قوی مراکز تفریحی طبیعی می ‌باشد، از آبشار مشترک مارگون با فارس شروع می‌ شود و مناطق بکری مثل  گردنه شلال دان، باغ چشمه بلقیس، دریاچه کوه گل سی سخت را در دل خود دارد.

چهار محال و بختیاری سوئیسی دیگر در دل ایران

اگر این امکان را ندارید که به خارج کشور سفر کنید می توانید با یک بلیط به این استان تجربه‌ی سفر به سوئیس را داشته باشید. با داشتن چشمه هایی مثل دره عشق، تونل کوهرنگ، آبشار‌های بهشت آباد، آتشگاه لقب بام ایران برازنده‌ ی آن است.

یزد قلب کویری ایران

ادگیر

یزد با داشتن ساباط و بادگیر ‌های زیبا، معماری‌ های خاص مثل برج خاموشان، آسیاب آبی اشکذر، مسجد جامع فهرج، خانه آقازاده، روستاهایی مثل چک چک، فهرج پذیرای مهمانی است که مهمان کویر ‌های کاراکال هستند.

ایلام نگین انگشتری زاگرس

ایلام باقی مانده از تمدن ساسانی با داشتن چشم انداز ‌های زیبای طبیعی گل سر سبد شهر‌های زاگرس است. دره ارغوانی این استان، منطقه جنگلی ششدار، آبشار گچان، سرطاف، وه ریز و دامنه های سرسبز آلبوم طبیعی این شهر را می سازد.

لرستان استان آبشارها

آبشار لرستانشهر مردمان با صفا با داشتن آبشار های فروان و دشت‌ های لاله‌ های واژگون منطقه‌ای معتدلی که برای سفر نیاز است فاهم کرده است. در کنار این ‌ها تالاب بیشه دالان، دره کهمان، غار کلماکره از جاذبه‌های دیدنی این استان محسوب می‌ شود.

استان هزار رنگ اصفهان

اصفهان به واسطه‌ ی معماری رنگارنگ همواره آهن ربای جذب گردشگران به این شهر بوده ‌است. مسجد شیخ لطف الله، پل خواجو، میدان نقش جهان، سی و سه پل، کاخ چهل ستون از مجموعه جاذبه‌ های گردشگری این استان هستند.
استان مرکزی نقطه ی تلاقی البرز و زاگرس

این استان که به واسطه شهر گل ‌ها و شهر غار‌ ها مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است. نام هلند ایران زبان زد همه عاشقان گل و گیاهی است که یک بار به محلات سفر کرده اند. غار های گیوه کش، شغال دره، کلوچه بالا، آزاد خان از غار های به نام این استان هستند که از جاذبه های گردشگری این استان محسوب می شوند.

اصفهان

کرمانشاه دل تاریخ ایران

اگر برای سفر کرمانشاه را انتخاب کرده اید پیشنهاد می کنم مدت زمان طولانی در این استان وقت بگذارید شما هر چه در این استان بیشتر وقت بگذارید باز هم مکانی دیدنی در دل این استان هست که ندیده اید.

بیش از ۳۰۰۰ بنای تاریخی در این شهر تاریخ ایران را به تصویر می کشد. بیستون که حاصل داستان های شیرین و فرهاد است در این استان قرار دارد. از دیگر بناهای تاریخی این شهر می توان معبد آناهیتا، طاق بستان، نقش برجسته هرکول، طاق گرا را نام برد و اینها تنها گوشه ی جاذبه های تاریخی این استان هستند.

کرمانشاه هم مانند سایر استان مناطق بکر و طبیعت دلنشین خاص ایران دارد، آبشار پیران، غار قوری قلعه، غارپرآو و سراب نیلوفر از جاذبه های طبیعی این شهر هستند.

کرمانشاههمدان گهواره پزشک نامدار ایران

همدان علاوه بر طبیعت زیبا که ثبت بین الملی شده اند، آرامگاه بزرگان و دانشمندان ایرانی است معروف ترین این دانشمندان پزشک پر آوازه ی ایران ابن سینا است علاوه بر این سینا مقبره ی شاعر نامدار باباطاهر نیز در این استان است.

اما غار علیصدر در همدان، آبشار گنج نامه، سراب گاماسیاب، سراب گیان از جاذبه های طبیعی این استان هستند که گردشگران بسیاری را به ین شهر می خواند.

غار علیصدر

قم شهر خانه های زیبا

این شهر کویری ایران که به سبب آب هوای خشک از جاذبه های طبیعی کمتری برخوردار است با داشتن خانه ها و معماری های زیبا جذابیت خاص خود را دارد. علاوه بر این زیارت حضرت معصومه و دومین مقصد زیارتی ایرانیان به شمار می آید. از معماری های زیبا این شهر می شود به بازار قدیمی قم، خانه ی یزدان پناه، خانه ی ملاصدرا، حمام حاج عسگر خان و مسجد جامع قم اشاره کرد.

اما ارث طبیعت به این استان اگرچه کم اما زیبا رسیده است. روستا وشنوه این استان یک ییلاق دلنشین و قدیمی است که طبیعتی بکر دارد. دره قاهان و منطقه ی ییلاقی کهک از دیگر مناطق زیبای این استان هستند.

سمنان کلکسیون تفرجگاه های طبیعی

استان سمنان که در مجاورت کوه البرز و کویر مرکزی قرار گرفته است هر نوع جاذبه ی طبیعی را در هر یک از شهر های خود جاداده است.

جنگل ابر هیرکانی استان سمنان شما را به فضای دلنشین و روایی می برد علاوه بر این جنگل رویایی، جنگل اولنگ، جنگل رودبارک از دیگر جنگل های این استان هستند. اگر به استان سمنان سفر می کنید دیدن غار زیبای دربند را از دست ندهید. اما در طرف دیگر این استان کویر ریگ جن قرار دارد که برخلاف نام ترسناکش یکی از زیباترین کویر های ایران است اما نیاز به یک گروه کویری حرفه ای برای سفر به این کویر دارید.

جاذبه هایی از نوع پایتخت ایران

شهر تهران با وجود آلودگی های مختلف اما باز هم با وجود پارک های زیبا، برج های بلند و کوه های بلند اطراف این ییلاق قدیمی جاذبه های خاص خود را دارد. بناهایی مثل برج میلاد، برج آزادی، پل طبیعت از نما های دست ساز این شهر هستند و درکه و ربند و توچال از تفریگاه هایی کوهستانی این هر محسوب می شوند.

قزوین مجموعه‌ی بازار های قدیمی

اگر عازم شهر های شمالی هستید یا یا به دنبال بازار هایی برای خرید های خاص به سراغ شهر قزوین بروید.

وجود بازار های زیبا مثل بازار قزوین و سرای سعدالسلطنه این شهر را برای مسافران جذاب کرده است. بناهای جالب این استان مثل کاخ چهلستون، حمام قجر از زیبایی خاص خود برخودارند.

شگفتانه هایی از جنس استان زنجان

هر کس به زنجان سفر کرده باشد شانس دیدن کو هایی از جنس استرالیا را پیدا می کند کوه های رنگی آلا داغ لار که نمونه  ی این کوه ها را می توان در اتسارلیا یافت موجب شده تا یک صحنه ی فضایی در این استان شکل بگیرد.

از دیگر جاذبه های طبیعی این استان می توان به غار مشهور کتله خور، آبشار هشتر خان، آبشار دگاهی اشاره کرد.

فرار از تابستان با سفر به استان کردستان

اگر به دنبال جایی هستید که از گرمای بی رحم تابستان فرار کنید شهر های استان کردستان می توانند بهترین گزینه باشید. دریاچه ی زریوار از جمله جاذبه های گردشگری در نزدیکی شهر مریوان است. منطقه ی دلربای اورامانات در بین کوه های سر به فلک کشیده و دریاچه های بکر لذتی فرتموش نشدنی برای مسافران به این استان رقم زده است.

دوقلو های آذری

زیبایی در این دو استان تمامی ندارد. آذربایجان شرقی آبشار های بلند هرگلان، شیران، اوزان، کلاش برای مد تها چشم هر ببینده ای را مسحور می کند. جنگل های ارس بازان در این استان زبان زد خاص و عام است.

اما قل دیگر این استان در رقابت با آذربایجان شرقی هیچی کم ندارد. دریاچه ی مارمیشو، چمن متحرک چملی، دریاچه ی ارومیه همگی از شگفتی های این استان محسوب می شوند.

استان اردبیل حیران کننده‌ی چشم ها

این استان با مردمان خونگرم، خوردنی های خوشمزه، جاهای دیدنی و بنا های تاریخی شما را شگفت زده خواهد کرد.

بزرگترین پل معلق خاورمیانه در مشگین شهر، گردنه ی حیران، دریاچه ی شورابیل، غاریخگان همگی از جاذبه های این شهر ۴۰ هزار ساله هستند.

اردبیلسه استان مازندارن، گلستان، گیلان تشکیل دهنده‌ی نوار شمالی

این خطه ی سرسبز که سالها مقصد گردشگری تمام ایرانیان است با هم نشینی دریای خرز و کوه های سر به فلک کشیده ی البرز منطقه ای خاص برای مشافران فراهم کرده است. جاده ی چالوس یکی از زیباترین جاده های جهان در مازندران، آبشار ها و جنگل های خاص گلستان، ماسوله و دیلمان رشت از جاذبه های این خطه به حساب می آیند.

سه خراسان در کنار هم

کویر های این سه شهر دلخواه کسانیست که آسمان بی ریای کویر را می خواهند تجربه کنند و باستان شناسانی که به دنبال راز های کسف نشده ی تاریخ هستند می توانند به این شهر های سفر کنند و مشهد با داشتن نگین هشتم امامت دل های شیعیان را به خود جذب کرده است.

منبع : الی گشت